Przeszłość i początki motoryzacji – kilka interesujących faktów

Posted on 1 lutego 2017 in Auto

Za początek tej legendarnej i lubianej przez niemalże wszelkich facetów na Ziemi dziedziny honorowany jest osiemnasty wiek. W owym czasie to właśnie został zbudowany pierwszy pojazd z silnikiem, jaki był w stanie przewozić osoby. Ewidentnie pierwsza konstrukcja miała wiele niedociągnięć. Niemniej jednak to oczywiście ona stała się zalążkiem obecnej motoryzacji. Pierwsza maszyna powstała szczegółowo w 1774 roku. Poruszana była dwucylindrowym silnikiem parowym.

Użytkowana była do przewożenia przedmiotów oraz ludzi. Już wtedy byłą nadzwyczaj nowym wynalazkiem, który wybitnie szybko został wdrożony w życie. Dodatkowym wymysłem był pociąg drogowy. Tego typu maszyna pozostała wynaleziona w 1802 roku. Dwadzieścia pięć lat później wynaleziono pierwsze autobusy, jakie były napędzane silnikami parowymi. Przygodę motoryzacji można zakończyć ważnym wydarzeniem. W 1884 roku pozostał wymyślony główny silnik napędzany benzyną. W tym samym roku wyprodukowano samochód, który był napędzany tego rodzaju silnikiem.

Zagadnienia motoryzacyjne w naszym kraju – jak to się rozpoczęło?

Również w naszym kraju jak i na całym świecie motoryzacja jest wybitnie istotną i dostrzegalną na każdym kroku dyscypliną. W Polsce za rozpoczęcie motoryzacji znamionuje się okres pierwszej wojny światowej. Były to początek dwudziestego wieku. W metropolii Polski, Warszawie przed wybuchem pierwszej wojny światowej uwiecznionych było blisko czterysta wozów. Jednak w tamtym czasie wyraźne były sprzeczności miedzy zasadami ruchu drogowego i budową aut.

Oczywiście pierwsze maszyny, które podróżowały po lokalnych dziurawych drogach nie były produkcji Polskiej. Pomiędzy pierwszą, a drugą wojną światową nastąpił stanowczy rozkwit motoryzacji. W tym czasie odnotowano ponad czterdzieści tysięcy innowacyjnych aut, jakie rozpoczęły jazdę po miejscowych drogach. Pomimo to Polska była krajem zasadniczo chwiejnie rozwiniętym pod względem motoryzacji. W tej dyscyplinie w tamtych czasach przodowały Stany Zjednoczony, w których jeździło ponad siedemdziesiąt procent wszystkich wozów, które znajdowały się na globie. W Polsce początek dwudziestego wieku był czasem, w którym motoryzacja dopiero się rozwijała.

Wytwórczość aut w Polsce

 

Polsce mieści się aktualnie wiele wytwórni, które absorbują się wyrobem samochodów oraz innych wehikułów. Obecnie fabrykowane w Polsce marki to VW, Toyota, Ford czy Honda. Naturalnie produkowane są jedynie nieliczne rodzaje wyżej wymienionych marek samochodów. Dawniej w Polsce tworzono Beskidy, Fiaty 125 i 126P, Syreny, Warszawy oraz Polonezy. Te historyczne wehikuły są znane wszystkim Polakom, którzy choć trochę intrygują się motoryzacją.