Jaką funkcję sprawuje silnik w aucie?

Posted on 2 kwietnia 2022 in Auto

Napęd z całą pewnością jest najważniejszą częścią składową któregokolwiek samochodu. To bez dwóch zdań dzięki jego pracy, samochód może jeździć i sprawować swoją najważniejszą funkcję. By, nasz samochód był całkowicie dyspozycyjny, bardzo ważne jest prawidłowe dbanie o niniejszy silnik, a także jego części. W ten sposób dostaniemy pewność jego nieprzerwanej pracy, a także dłuższą żywotność silnika.

Zasada pracy jednostki napędowej

Aktualnie najbardziej znanym gatunkiem napędu jest jednostka napędowa zasilana benzyną. Zasada pracy wspomnianego silnika samochodowego jest bardzo prosty. Na początku układ dolotowy dostarcza powietrze do cylindrów jednostki napędowej po poprzednim skompresowaniu go poprzez turbosprężarkę, bądź też sprężarkę. W trakcie jazdy samochodem otwarta zostaje przepustnica, która reguluje zakres powietrza dostarczonego do silnika. Wpływ na to ma również silnik korkowy, który uaktywnia się podczas postoju pojazdem przy pracującym silniku.

Kluczowym elementem dyrygującym działaniem jednostki napędowej jest komputer. To dokładnie on stale zbiera konkretne dane z poszczególnych czujników. Dzięki zdobytym przez komputer danym, jest on w stanie dobrać odpowiedni moment oraz czas uruchomienia wtryskiwaczy będących niezwykle istotną częścią wspomnianego układu zasilania. Owe wtryskiwacze, jak sama nazwa mówi, doprowadzają nośnik energii ze zbiornika, bezpośrednio do cylindrów. Dzięki połączeniu materiału napędowego z powietrzem oraz podpaleniu go przy pomocy iskry wytwarzanej przez świece zapłonowe, możliwe jest poruszanie się samochodu.

Jak zbudowany jest silnik pojazdu?

Co do zasady, budowa każdego silnika spalinowego składa się z takich samych układów i jest wybitnie podobna. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wszystkie jednostki napędowe wytwarzane są ze szczególną precyzją i precyzją. Dominującymi materiałami w tej dziedzinie są przede wszystkim stopy żeliwa, czy aluminium. Nie można się temu dziwić – tego typu materiały są uodpornione na różnego rodzaju ubytki, a także wpływy czynników zewnętrznych, takich jak wysokie ciśnienie, czy też korozja.

Jeśli lubisz grzebać przy samochodach przeczytaj też Domowy warsztat w garażu.

No Comments for “Jaką funkcję sprawuje silnik w aucie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *