Kierowca karetki – jakie obciążenia na nim ciążą?

Fach ratownika medycznego jest z jednej strony szalenie interesujący, z drugiej jednak ma swoje minusy. Ratownicy medyczni znajdują się w pierwszym froncie gdy potrzeba nieść pomoc ofiarom wypadków i nierzadko od ich pracy zależne jest życie wielu osób. Do pracy jako ratownik konieczne są zarówno właściwe wykształcenie, lecz również cechy charakteru, umożliwiające szybkie podejmowanie poprawnych decyzji pod presją czasu.

Ratownicy medyczni będący załogą karetek muszą umieć obsługiwać różny sprzęt, w który są wyposażone ambulansy. Są to być relatywnie proste instrumenty jak na przykład alkomaty, choć te stosowane w kontekstach medycznych są jednak bardziej wyrafinowane niż na przykład alkomaty policyjne. Wyposażanie ambulansów składa się jednak z licznych o wiele bardziej zaawansowanych urządzeń. Oprzyrządowanie ambulansów to zarówno instrumenty sprawdzające podstawowe życiowe parametry pacjenta jak dla przykładu EKG czy monitor oddechu, ale też urządzenia jednoznacznie ratownicze jak defibrylatory czy koncentratory tlenu. Załoga karetki musi umieć pod presją czasu podjąć właściwą decyzję których aparatów użyć i panując na nerwami poprawnie je obsługiwać.

Stawki ratowników medycznych nie są najwyższe nawet jeśli jedynie porównamy je ze średnią krajową. W 2021 roku najwyższa stawka wynosiła 4700 PLN brutto, a najpopularniejsza mniej więcej 3900 PLN. W tym samym roku średnia pensja w Polsce wynosiła 5.900 PLN brutto. Natychmiast więc jest widoczne, że zawód ratownika, nie jest najbardziej dochodowego zajęcia. Trzeba też wspomnieć tutaj o formule zatrudnienia – wielu ratowników medycznych jest zatrudnionych na tzw. B2B. Znaczy to tyle, że ratownik jest ,,prezesem” we własnej firmie i jedynie wynajmuje pracownika – siebie – pracodawcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niechęć pracodawców do uiszczania składek do ZUS oraz szukanie oszczędności w innych strefach związanych z osobami zatrudnionymi. Da się w ten sposób zmniejszyć różnicę między wypłatą na rękę a brutto, niestety stawia to pracownika w mocno niekorzystnej sytuacji, gdyż nie chroni go Kodeks Pracy.

Stanowi to istotny problem, zwłaszcza w branży gdzie od decyzji pracownika może zależeć czyjeś życie bądź zdrowie. W sytuacji gdy ratownik pomyli się otwiera to drogę do pretensji ze strony osoby poszkodowanej. W sytuacji kiedy ratownik jest zatrudniony na umowie o pracę, odpowiedzialność cywilna znajduje się po stronie pracodawcy. Oprócz tego pracodawcy szukając kolejnych oszczędności doprowadzają do tak zadziwiających sytuacji jak oczekiwanie, że ratownik będzie kupował własne wyposażenie jak chociażby jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Zdarzały się też przypadki kiedy ambulansy miały na stanie tylko rękawiczki lateksowe, które mogą powodować uczulenie i ratownicy samemu musieli dokupować rękawiczki nitrylowe.

Podsumowując, zawód ratownika medycznego, stawia wiele wyzwań, a równocześnie nie odwdzięcza się satysfakcjonującymi warunkami finansowymi.

No Comments for “Kierowca karetki – jakie obciążenia na nim ciążą?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *