Kiedy najlepiej zdawać na prawko?

Posted on 7 marca 2022 in Auto

W aktualnych czasach, podczas gdy posiadanie samochodu przestało być oznaką bogactwa, prawie każdy z nas dysponuje prawem jazdy. Jest to pewnego rodzaju komfort, aczkolwiek postrzegane jako zwykła codzienność. W jakim okresie właściwie najrozsądniej zdawać prawo jazdy? Czy dobrze jest wsiąść do samochodu jeszcze w nastoletnim wieku, czy dopiero wtedy, gdy zyskamy całkowitą dojrzałość?

Nie ulega wątpliwości fakt, iż na drodze możemy spotkać kierowców właściwie na każdym etapie życia. Naturalnym jest także – że każdy etap ma swoje prawa, dlatego też staż kierowcy determinuje często jego styl podczas jazdy. Młodzi kierowcy najczęściej mają więcej fantazji, dlatego też jeżdżą oni raczej ryzykownie, najczęściej trochę prędzej i bez wątpliwości mniej ostrożnie.

Doświadczeni kierowcy z kolei, abstrahując od lat siedzenia za kółkiem, czyli nabytych umiejętności, nabyli także swego rodzaju roztropność, dlatego na ogół są oni bardziej opanowani, ostrożni i podróżują bardziej bezpiecznie. Z kolei kierowcy bardziej wiekowi – często stanowią zagrożenie z uwagi na zbyt wolną jazdę, kiepski wzrok, i wydłużony czas reakcji. Tyczy się to przede wszystkim tych, którzy za kółko wsiadają rzadko.

Drugim ważnym aspektem nie licząc zachowania na trasie jest umiejętność szybkiego opanowania informacji. Młody mózg jest bardzo chłonny, dlatego też szybko zapamiętuje nowe informacje. Każdy wie, że o wiele szybciej uczymy się nowych kwestii – gdy jesteśmy młodzi.

To co jest również atutem gdy prawko zdajemy za młodu, jest mniejsza bojaźń przed każdą rzeczą. I choć może być to niebezpieczne w ruchu drogowym, ułatwia samo zdobycie prawka, gdyż mniej boimy się wówczas zwyczajnie wsiąść za kółko. Dużo łatwiej jest zacząć jeździć mając 18 lat aniżeli 30 ści.

Zatem najlepszym podejściem jest zdanie prawka wcześniej. Istotne jest, ażeby młoda osoba miała obok siebie kogoś mądrzejszego, kto we wczesnym okresie będzie sprawować niejako kontrolę i kto będzie sterował niedoświadczonym – aby poruszał się po drodze bardziej bezpiecznie. Naturalnie mają znaczenie także cechy danej osoby, stąd nie będzie to instrukcja dobra dla każdego.

No Comments for “Kiedy najlepiej zdawać na prawko?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *